Talán a gyümölcs? 

Vagy talán a kutyák LYME– betegsége?

Mi is az a Lyme-kór?

1975 óta ismert a betegség, embereknél írtál le először. Nevét egy amerikai kisvárosról kapta, ugyanis ott fordult elő elsőként. 

Egy Borrelia nevű baktérium okozta megbetegedés, de a közvetítésért kullancsok (legfőként az Ixodes ricinus) a felelősek. Ők a kórkép vektorai, átvivői. A kullancsok fertőzöttsége egyes területeken akár a 35%-ot is elérheti. Az ilyen vidéken élő kutyák vérből történő szűrővizsgálattal 70-90%-ban pozitívak Lyme-kórra, bár csak kb. 55%-uknál mutatkozik meg klinikai formában is a betegség. A lappangási idő több hét is lehet.

A fertőződés módja

A baktériumok a kullancsok nyálával kerülnek a gazdaszervezetbe, és általában a behatolás helyén elszaporodnak a bőr alatti kötőszövetben, majd innen vándorolnak a szervezet különböző helyeire. Az emberekben, a kullancscsípés helyén jelentkező jellegzetes bőrpír kutyákon gyakorlatilag nem tapasztalható, ennek leginkább a szőrzet megléte az oka.

Tünetek.

Még egyszer felhívnánk a figyelmet, hogy a fertőződött állatok nagyobb hányada tünetmentes.

Ha megbetegednek, először a kullancscsípés helyéhez közeli, majd a távolabbi ízületekben is ízületgyulladás alakul ki. A csípéshez közeli nyirokcsomók megduzzadhatnak. Jellemző a visszatérő, vagy szűnni nem akaró lázas állapot, ami étvágytalansággal járhat. Ritkán a betegséggel összefüggésben veseelégtelenség is kialakulhat. Szívpanaszok is előfordulhatnak. Egy speciális, de nem túl gyakori formája a Lyme-kórnak pedig az idegrendszer megbetegedését okozhatja.

A diagnózis felállítása

A Lyme-kór diagnosztizálása nem egyszerű. A terhességi teszthez hasonlatos gyorstesztek pozitív eredménye ugyanis jelentheti csak a fertőzöttség tényét, de klinikai tünetek nélkül ez alapján nem kell, nem szabad a gyógykezelést elkezdeni. A betegség erős gyanúja kimondható, ha az alábbiak fennállnak:

  • kullancsot találtunk az állatban, vagy olyan területen járt, ahol már bizonyítottan előfordult Lyme-kóros eset
  • a kutya a betegségre jellemző tüneteket mutatja
  • kizártunk minden más, hasonló tünetet okozó megbetegedést
  • a Lyme-kór terápiáját megkezdve klinikai javulás következett be

Laboratóriumi vizsgálatok

Többféle lehetőség kínálkozik a Lyme-kór kimutatására, de ezek megbízhatósága, és emiatt ára is rendkívül változó. Tájékoztatásul felsoroljuk az ismert metodikákat, összefoglalva előnyüket és hátrányukat.

  1. Hagyományos, ún. ELISA-módszer

Ez a legelterjedtebb, legolcsóbb vizsgálat, a baktérium fala ellen termelt ellenanyagokat mutatja ki vérből. Sajnos sok a tévesen pozitív eredmény, mivel a teszt más baktériumok jelenlétekor is bejelez (keresztreakciók), Lyme-kór ellen oltott kutyák vére is pozitív eredményt ad, illetve nem képes különbséget tenni a sima fertőzöttség (szerológiai áthangolódás) és a megbetegedés között. 

  1. Western Immunoblot módszer

Ez a drágább vizsgálati módszer szintén a baktériumfal ellen termelt ellenanyagokat (immunglobulinokat) mutatja ki, azonban „szétválogatja” azokat, így különbséget tud tenni a vakcinázás és fertőzés okozta válaszok között, illetve minimálisra csökkenti a téves pozitivitás esélyét. 

  1. C6-ELISA-módszer

Ez tekinthető a legkorszerűbb, legmegbízhatóbb vizsgálati módnak. A baktérium sejtfalában található C6-peptid ugyanis csak természetes fertőzés esetén mutatható ki a kutya véréből. A vizsgálat során az ellene képződött ellenanyagokat detektáljuk, amik már 3 héten a fertőzés után (vagyis a tünetek megjelenése előtt) jelen vannak. Gyakorlatilag nincs más baktériumfaj okozta keresztreakció és az oltás sem befolyásolja az ellenanyag szintet. További előnye, hogy a kezelés sikerességét is lemérhetjük vele, mivel a C6-ellenanyagok szintje a kezelés hatására jelentősen csökken.

  1. Egyéb lehetőségek

Körülményessége miatt nem jön szóba a baktériumok tenyésztése, nem is terjedt el a rutin diagnosztikában. A kórokozó DNS vizsgálata (PCR) elvileg megoldható és megbízható, azonban csak különféle kötőszöveti mintából (mivel a baktérium ilyen helyeken vándorol, és csak ritkán kerül a vérpályába. Pl. bőr, ízületi nedv). Másrészről pedig a pozitív eredmény még nem jelenti azt, hogy a kimutatott baktérium életképes-e.

Kezelés

Ha a betegség igazolódott, minimum 4 hetes antibiotikum kúrára van szükség. A kezelés megkezdése után 1-2 nappal már várható a javulás. A terápia sikerességét 3 hónap múlva célszerű ellenőrizni egy ismételt vérvizsgálattal.

Megelőzés

Többféle vakcina is létezik, amivel megelőzhetjük a betegség kialakulását. Kiskutyákat 12 hetes kor után oltathatunk először, majd 14-21 nap múlva ismétlés szükséges. Ezután évente kell újra oltani az állatot, lehetőleg a kullancsszezon megkezdődése előtt. Lyme-gyanús ebek NEM olthatók, mindenképpen a betegség szerológiai kizárása szükséges előtte.

Scroll to Top