de azért itt az ideje, hogy beszéljünk egy kicsit a bőrgombásodásról
A gombáknak számos faja ismert, amelyek nagyon elterjedtek a természetben. A talajban, természetes vizekben, a levegőben, az állatok és az emberek bőrén, nyálkahártyáin és a bélsárban egyaránt előfordulhatnak. Többségük nem okoz megbetegedést, elhalt növényi és állati részekkel táplálkoznak.
Emellett léteznek állati és emberi megbetegedést okozó fajok is. Ezek egyik csoportját alkotják az ún. Dermatophytonok, amelyek a bőr, a szőr, és a karom kóros elváltozásait idézik elő. Ennek oka, hogy a keratint (elszarusodott képletek) használják növekedésükhöz, és a bőr epidermiszét, illetve szőrtüszőit károsítják. A bőrt hiperszenzibilálják (túlérzékennyé teszik), gyulladást keltenek. Jellegzetes, hogy ez a gyulladás folyamatosan az egészséges bőr felé terjed, emiatt a gombásan fertőzött terület sajátos kör alakot vesz fel. A gyulladás mindig az elváltozás szélére lokalizálódik.
A bőrgombásodást általában a fertőzött állatok adják át az egészséges egyednek.
Az elváltozások a test bármely részén megjelenhetnek, de legjellegzetesebb helyek a nyak, a hát és a has bőre. A gyulladásos jelenségek sokszor nem szembeötlők, néha csak a szőrhiány és hámló foltok tűnnek fel. Súlyosabb esetben kifejezett bőrpír, festenyzettség, viszketegség és körömágygyulladás alakul ki. A szőrszálak sokszor letöredeznek és kihullnak. Ha másodlagos baktériumos felülfertőződés szövődik hozzá, gennyes bőrgyulladás lehet a következmény. Sokszor viszont a fertőzöttség rejtve marad, klinikai tünetek nélkül, és az állat csak hordozó (főleg a hosszú szőrű fajták esetében). A kutya azonban ilyenkor is átadhatja a fertőzöttséget, akár a gazdájának is.
A fertőzöttség megállapítása történhet ún. Wood lámpa segítségével. Mivel ugyanis a gombák anyagcsere termékei fluoreszkálnak, ezzel a speciális lámpával láthatóvá tehetők. Hosszadalmasabb, de részletesebb eredményt ad a bőrkaparék mikroszkópos, illetve táptalajon történő tenyésztéses vizsgálata. A bőrkaparék vétel során az elváltozást mutató helyekről veszünk mintát, ami hámsejteket és szőrszálakat egyaránt tartalmaz. Az eljárás fájdalommentes. Léteznek speciális táptalajok is, amolyan gyors tesztek, ezek ma már egyre több állatorvosi rendelőben helyileg is megtalálhatók.
Ha beigazolódott a megbetegedés, megkezdődhet a gyógykezelés. Sajnos általában ez egy viszonylag hosszadalmas feladat, és eredmény sokszor csak három-négy hét múlva várható. Fontos tehát, hogy kitartók legyünk, ne veszítsük el a türelmünket, és pontosan tartsuk be az állatorvos által adott kezelési javaslatokat. A kezelés során alkalmazhatunk helyileg samponokat, szuszpenziókat, krémeket, súlyosabb esetben tablettát szájon át. Ma már több Dermatophyta faj ellen létezik vakcina is, amit akár megelőzésre is lehet használni.
Fontos megemlíteni, hogy a Dermatophytonok megfertőzhetik az állat gazdáját is. Főleg a gyermekek, fiatal felnőttek fertőződnek meg könnyen, akik szoros kontaktusba kerülnek szeretett kutyájukkal. Jellemzően az arcon, a nyakon, a kéz és a törzs bőrén, a lábakon és gyerekeknél a fejbőrön alakulhatnak ki a tünetek.
A bőrgombásság tehát nem ritka, de ha az állat megfertőződött, szépen kikezelhető. Tehát ha a fent említett tüneteket tapasztaljuk kutyánkon, vagy akár magunkon, feltétlenül forduljunk állatorvoshoz.
Halmay Dóra, Hegedüs László
Ebcsont Beforr Állatorvosi Rendelő