Rendelőnkben többek között ún. citológiai (sejttani) vizsgálatokat is végzünk. Ez azt jelenti, hogy a szervezet legkülönbözőbb, elváltozást mutató helyéről injekciós tű és fecskendő segítségével mintát veszünk, kikenjük tárgylemezre, majd festés után mikroszkóppal vizsgáljuk.

Egy alkalommal egy kutya megnagyobbodott prosztatájából származó mintát vizsgáltunk. Hamar kiderült, hogy a bántalmat súlyos gyulladás okozza. De feltűnt még valami: a hol felkunkorodó, hol horogszerű, lila fonáldarabkára emlékeztető nagyszámú képlet. Alig hittünk a szemünknek. Hiszen ezek Dirofiláriák!

Mi is az a Dirofilaria? Egy nagyon apró fonálféreg, aminek általában csak a lárva formájával találkozunk véletlenszerűen, a mikroszkóp alatt. Ritkán sikerül csak meglelni a kifejlett, ún. adult példányt. A Dirofilaria nemzetség két tagja érdemel említést: a Magyarországon eddig csak bizonyos melegebb éghajlatú országot megjárt kutyákban kimutatott szívfégesség (Dirofilaria immitis) és az egyre gyakrabban felbukkanó Dirofilaria repens. Mindkét faj lárva alakja szúnyogok közvetítésével, vérrel jut a gazdaszervezetbe. A kutyák, és jóval ritkábban a macskák végleges gazdái ezeknek a parazitáknak, ami azt jelenti, hogy a lárva képes akár szabad szemmel is látható, kifejlett féreggé alakulni bennük.

Megdöbbentő, hogy a Dirofilaria repens fonálféreg egyre gyakoribb mellék(?)lelete a citológiai vizsgálatoknak. Legtöbbször megszúrt bőrduzzanatok elemzése során találunk rájuk, de előfordulhat kötőhártyán, száj nyálkahártyán, vizelet üledékben, vagy egyéb extrém helyeken is. A bőrelváltozások ún. bőr granulómák a bőr alatti kötőszövetben, vagyis gyulladásos csomók. Ezek legtöbbször csak esztétikai zavart jelentenek, de előfordul, hogy igen kellemetlen viszkető érzést okoznak. A legnagyobb problémát talán az jelenti, hogy a dirofilariózis zoonózis, vagyis emberre is átterjedő kórkép. Emberben gyakran a kötőhártya alatt fejlődik ki a felnőtt féreg, ami gyulladással és rendkívül éles fájdalommal jár.

Érdemes tehát komolyan venni ezeket az apró lényeket, és mivel a betegség gyógykezelése igen nehéz, célszerű inkább a megelőzésre fektetni a hangsúlyt. Mit tegyünk tehát: mind a férgek, mind a szúnyogok ellen érdemes védekezni a megfelelő, speciálisan ellenük kifejlesztett készítményekkel. Ezek olyan, az ismert bolha- és kullancs elleni szerekhez hasonló cseppek, amelyek hatóanyaga szélesebb spektumú, hatásuk jóval összetettebb.

Tanácsokért, további kérdésekért kérjük, hogy keressék fel Rendelőnket.

Scroll to Top