Egyszer egy kis tacskó keverék kutyus érkezett a rendelőbe. Kissé komótosan, ráérősen tipegett gazdája után, aki láthatóan nagyon szerette őt: türelmesen, kedves szavakkal készítette fel a rá váró beavatkozásra.

  • Na Csutak, most bemegyünk a Doktor bácsihoz, kapsz egy szurit, azután megyünk is haza.

Csutak belépdelt, gazdája föltette a vizsgáló asztalra. – Oltani hoztam, Doktor úr – fűzte hozzá.

  • Van valami panasza a kutyusnak?
  • Semmi. Csak az, hogy öreg. Idén lesz hét éves.
  • Hiszen az még nem olyan sok.
  • De hát már nem a régi. Olyan, mint a gazdája! – tette hozzá nevetve. – Én sem bírom már a lépcsőzést, ő se. Mire hazaérünk a sétából, úgy liheg, mintha két háztömböt futott volna!
  • Na had’ nézzem csak! – És az állatorvos tüzetesen vizsgálni kezdte a kutyát. Amikor kezébe vette a fonendoszkópot, Csutak gazdája így szólt:
  • Az asszony szerint a szívével lehet baj. Tudja ő is „szíves”, és nagyon nehezére esik feljönnie a másodikra…
  • Írok egy beutalót EKG és szívultrahang vizsgálatra – mondta az orvos, miután meghallgatta Csutakot. – Bal oldalon valóban hallok egy kis szívzörejt, ezért elküldöm őt egy szakorvoshoz. Ő részletesen meg fogja nézni a kutyust, és meg fogja mondani, valóban van-e baj a szívével. Ha kell, akkor pedig felírja a neki megfelelő gyógyszert.

Csutak következő útja tehát a Műszeres Diagnosztikai Rendelőbe vezetett. Az itteni doktor bácsi is alaposan meghallgatta őt. Ő pedig szó nélkül tűrte, hogy rátegyék az EKG csipeszeket, meg azt, hogy – miután az oldaláról egy kis területen leborotválták a szőrt –  ultrahanggal is megvizsgálják a szívét. Buksiját gazdája kezébe fektette, nem félt, és egyáltalán nem fájt neki a beavatkozás. Az állatorvos a monitoron különböző méréseket is végzett, az egész nem tartott tovább tíz-tizenöt percnél. A vizsgálatok végén az orvos kielemezte a kapott eredményt.

  • Szokott köhögni a kutyus? – kérdezte a gazdájától.
  • Igen, gyakran. Főleg akkor, mikor kicsit nógatom a pórázzal, hogy jöjjön már.

Az orvos ekkor megtapogatta Csutak légcsőtájékát. Csutak azonnal köhögni kezdett. – Ezt szokta csinálni? – kérdezte.

  • Igen, pontosan! És alig akarja abbahagyni!

Nos, Csutaknak nem a szívével van a baj. Valóban van egy enyhe szívzöreje, de a leletei alapján a szíve egészséges. Azonban a légcsöve kissé szűkebb, mint egy egészséges kutyáé. Ennek az az oka, hogy egyes területeken elfajulnak a légcsőporcok, itt a légcső elveszti kerek átmetszetét, összeesik. A szűkebb területen a levegő is nehezebben préselődik át, így a levegővétel nehezebb a kutyus számára. Ezért van az, hogy a nyakörv húzása, rángatása miatt azonnal fulladozni kezd.

A műszeres vizsgálat tehát fényt derített Csutak fáradékonyságának és köhögésének valódi okára. Az orvos ezután elmondta a kezelési lehetőségeket, és hogy mire figyeljenek a gazdik. Gyógyszert is írt fel, amit Csutak azóta is szed.

Pár hét múlva visszamentek a kezelőorvoshoz. Csutakra rá sem lehetett ismerni. Vidáman szaladgált, még a várakozó többi kutyát is megugatta.

  • Az öregség nem betegség – jegyezte meg az orvos, miután Csutak össze-vissza nyaldosta a kezét. – Az állapotromlásnak mindig oka van. Egy alapos kivizsgálás és az időben megkezdett gyógykezelés még az idősebb pácienseken is segíthet, tünetmentessé teheti őket vagy jelentősen javíthat életminőségükön.

Csutak példáján felbuzdulva a hasonló korú, vagy idősebb ligeti játszótársak is kezdtek meg-megjelenni a rendelőben. Kiderült, hogy sokan eddig csak legyintettek bizonyos tünetekre, egyértelműen az idős kornak tudva be azokat. Az állatorvos készséggel válaszolt a kérdésekre, és elmondta, mire is kell odafigyelni a kritikus kor elérésekor:

  • Csutak csak egy példa az idős korban várható betegségekre. Gyakorlatilag bármely szervrendszer érintett lehet. Kezdődő, vagy rejtőzködő betegséget jelenthet, ha a kutya lelassul, fáradékonnyá válik, mozgáskedvét elveszíti, nehezebben kel fel vagy megy föl a lépcsőn, ha gyakran köhécsel, akár éjszaka is. Kóros, ha nyugalmi helyzetben is nehezebben veszi a levegőt. Nem normális, ha feltűnően megnő a vízfogyasztása és a vizeletürítések száma, esetleg csöpögteti a vizeletét. Az étvágycsökkenés, a hirtelen nagyobb súlyvesztés is komoly problémára hívhatja fel a figyelmet. Az sem természetes, ha az állat lehelete megváltozik: vizelet- vagy aceton szagúvá válik. Máskor az tűnhet fel, hogy a kutya hasa lógni kezd, vagy alakja eltorzul: e mögött is súlyosabb elváltozások állhatnak. Figyelni kell a különböző testtájakon megjelenő duzzanatokra, kiemelkedésekre: ha hirtelen keletkeztek és gyorsan nőnek, mindenképp mutassuk meg szakembernek.
  • Az időben észrevett tünet, az ok mielőbbi kiderítése és a hamar megkezdett, hatékony kezelés tehát alapvető fontosságú – hívta fel a figyelmet az állatorvos. – Ne intézzük el egy kézlegyintéssel az időskori „nyavalyákat” – mondta, majd megismételte, amit Csutak gazdájának is mondott: – Az öregség nem betegség.

Dr Hegedüs László

Scroll to Top